Co o alergiach oczu mówią okuliści?

dodano: 2022-03-11

Czym jest alergia oczu?

Wielu z nas jest lub było alergikiem. Jedną z najbardziej dokuczliwych odmian jest alergia oczu, która wiąże się z zapaleniem spojówki. Choć diagnoza brzmi groźnie, jej symptomy zauważymy nawet bez wizyty o okulisty - typowymi objawami są zaczerwienienie, świąd, opuchlizna, łzawienie i pieczenie. Występuje ona m.in. w trakcie bezpośredniego kontaktu alergenu z powierzchnią oka. Alergiczne zapalenie spojówek często idzie w parze z alergicznym nieżytem nosa, który może skutkować zatkaniem zatok, obfitym, wodnistym wyciekiem z nosa, świądem czy zaczerwienieniem.

Jakie są symptomy alergii oczu?

 • zaczerwienione, opuchnięte oczy lub świąd,
 • pieczenie lub/i łzawienie,
 • nadwrażliwość na światło.

Co wywołuje alergie oczu?

Alergia występuje wtedy, kiedy układ odpornościowy reaguje na alergen, który w normalnych warunkach jest nieszkodliwy. Kiedy alergen ma styczność z oczami, komórki tuczne uwalniają związek zwany histaminą wraz z innymi substancjami w celu zwalczenia alergenu. Właśnie ta reakcja powoduje zaczerwienienie, świąd i łzawienie. Potocznie, w pewnym uproszczeniu alergenem nazywamy każde źródło/nośnik alergenów jak na przykład pyłki roślin (najczęściej trawy i drzewa), zarodniki grzybów (najczęściej pleśń), roztocza (kurz) czy sierść zwierząt domowych.

Ponadto, istnieją również czynniki niespecyficzne podrażniające spojówki takie jak:
 • dym drzewny i tytoniowy,
 • formaldehyd (świeże wykładziny, meble sklejkowe),
 • środki używane do dezynfekcji,
 • farby i lakiery,
 • smog.

Diagnoza i leczenie alergii oczu

W celu dobrania odpowiedniego sposobu leczenia, lekarz okulista sprawdzi czy mamy do czynienia z infekcją czy alergicznym zapaleniem spojówki. Zwykle jest to proste do zdiagnozowania, często sam pacjent jest w stanie określić kiedy występują objawy.

Leczenie niefarmakologiczne

Kluczowym elementem leczenia jest unikanie lub ograniczenie kontaktu ze źródłem problemu. Najważniejszą informacją jest czego mamy unikać? W tym celu alergolog wykonuje testy skórne lub krwi, aby zidentyfikować konkretne alergeny.
Jeśli jesteś uczulony na pyłki, unikaj wychodzenia na dwór w okresie pylenia w ciepłe, wietrzne dni jak to tylko możliwe. Najintensywniejszy okres przypada na poranek i wczesny wieczór. Okulary zwykłe czy przeciwsłoneczne pomogą zapobiec dostawaniu się alergenów do oczu. Upewnij się, że okna są zamknięte, dodatkowo jeśli jest możliwość, najlepiej włączyć klimatyzację zarówno przebywając w domu jak i jadąc samochodem. Pozwoli to zdecydowanie ograniczyć ilość pyłków w najbliższym otoczeniu.
Jeśli pleśń i roztocza są czynnikami wywołującym alergię, staraj się utrzymać wilgotność powietrza na poziomie 30-50%. Jest to główna przyczyna ich wzrostu. Często sprzątaj obszary o wysokiej wilgotności takie jak łazienka, piwnica czy kuchnia. Dodatkowo, w przypadku roztoczy należy często prać poduszki i pościel lub sezonowo je wymrażać.

Sztuczne łzy

Krople/żel czasowo wspomagające oczy poprzez zmycie alergenu z powierzchni oka. Ponadto, zapewniają nawilżenie na suchych, podrażnionych obszarach stabilizując film łzowy. Można kupić je bez recepty i korzystać z tego rozwiązania tak często, jak jest to potrzebne jeśli nie zawierają substancji konserwujących.

Immunoterapia

Jeśli objawy nie ustępują mimo stosowania medykamentów czy kropli do oczu, jednym z rozwiązań jest immunoterapia. Polega na regularnym przyjmowaniu zastrzyków zawierających niewielkie ilości alergenu. Dawka stopniowo jest zwiększana, aby pomóc organizmowi poprawić tolerancję na dany alergen.

Leczenie farmakologiczne

 • Doustne leki przeciwhistaminowe - mogą pomóc złagodzić świąd oczu, lecz mogą też je wysuszać, co może prowadzić do zespołu oka suchego.
 • Leki stabilizujące komórki tuczne - krople do oczu zawierające jednocześnie antyhistaminę oraz stabilizatory komórek tucznych pomagają zapobiec alergiom oczu. Używa się ich 1-2 razy dziennie, aby złagodzić swędzenie, zaczerwienienia, łzawienie i pieczenie. Częstotliwość używania zależy od rodzaju kropel.
 • Kortykosteroidy - steroidowe krople do oczu pomagają leczyć chroniczne, ciężkie objawy alergii takie jak swędzenie, zaczerwienienia i obrzęki. Nigdy nie powinny być stosowane bez konsultacji ze specjalistą ze względu na możliwe efekty uboczne.

Podejrzewasz u siebie ryzyko alergii oczu? Skontaktuj się z Twoim okulistą, który z pewnością rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości! Pozwól swoim oczom zobaczyć jeszcze wyraźniej!

Zielonka Optyk


Źródło:
https://www.aao.org/eye-health/diseases/allergies
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/chorobyspojowki/69492,alergiczne-zapalenie-spojowek
https://zdrowie.pap.pl/srodowisko/jestes-alergikiem-sa-sposoby-na-gdy-oczy-szczypia-i-lzawia?fbclid=IwAR2ADgsq7_nmPxaKxFRzXpm-eSy3Uso44MVpnVOpfOepyCT22b_LxtKqmEg
https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/wartowiedziec/57677,alergen
https://dlapacjentow.pta.med.pl/o-alergii/