Cienie pod oczami

dodano: 2022-12-09
Znaczna większość z nas zmaga się z problemem potocznie zwanych "cieni pod oczami". Postaramy się nieco przybliżyć to zagadnienie. 

Cienie pod oczami - przyczyny


Powodów powstawania takich cieni może być wiele. Zaczynając od podłoża genetycznego, dziedzicznego, przez odwodnienie i alergie, a kończąc na ogólnym zmęczeniu. 

W niektórych przypadkach ma to podłoże genetyczne - za sprawą nadmiernej ilości ciemnego pigmentu w okolicach oczu. Znacznie częściej występuje u ludzi ciemnoskórych.

Innym powodem może być nadmierna ekspozycja skóry na słońce, odwodnienie (również po spożyciu alkoholu) czy ogólne zmęczenie wywołane m.in. brakiem wystarczającej ilości snu lub snu słabej jakości. 

Często mówi się, że cienie pod oczami uwydatniają się wraz z wiekiem. Jest to konsekwencją obniżonej produkcji kolagenu przez nasz organizm. Wskutek tego skóra w okolicach oczu staje się cieńsza przez co cienie są bardziej widoczne. No właśnie, ale czym są same cienie pod oczami? Jest to nic innego jak niedotlenione komórki krwi tuż pod powierzchnią skóry. Może to być efekt słabego obiegu krwi oraz nagromadzenia innych płynów, co odpowiada bezpośrednio za opuchnięcia pod oczami.

Cienie pod oczami - leczenie


Redukcja cieni pod oczami zależy przede wszystkim od przyczyny ich powstawania. Najczęściej cienie są następstwem zmęczenia, w takim przypadku zalecane jest używanie np. kremów czy maści bogatych w witaminę A, K czy kofeinę. Stosując je regularnie pomożemy skórze zwiększyć produkcję kolagenu. Innym sposobem jest aplikowanie różnych rodzajów serum rozjaśniających skórę - należy jednak pamiętać, że cienka skóra w okolicach oczu jest bardzo wrażliwa, stąd najlepiej skonsultować się najpierw ze specjalistą dermatologiem.

Pierwszą rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę to odpowiednia ilość zdrowego snu oraz ilość wypijanej wody. Co więcej, pozycja w jakiej śpimy również ma znaczenie! Osoby śpiące na brzuchu mogą obudzić się z "zapuchniętymi oczami" ze względu na płyny gromadzące się w obszarach pod oczami. Rozwiązaniem jest zmiana pozycji w jakiej odpoczywamy - najlepiej na plecach z lekko uniesioną głową (np. śpiąc na 2 poduszkach).

W innych przypadkach sprawcą może być alkohol, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych pod skórą przez co są bardziej widoczne. W takim przypadku wystarczy ograniczyć jego spożycie. 

Na koniec, uważajmy na słońce - szczególnie w okresie letnim. Stała ekspozycja skóry na promieniowanie UV wpływa na zwiększenie produkcji pigmentu. Nośmy okulary przeciwsłoneczne i używajmy kremów z filtrem. 
 


Źródła:
https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2020/treating-dark-circles-eyes.html
https://myvision.org/eye-conditions/dark-circles-under-eyes/