Ciąża, a oczy - czy konieczna jest wizyta u okulisty?

dodano: 2022-05-09

Czy wiesz że w okresie ciąży w kobiecym organizmie zachodzą zmiany hormonalne mające wpływ na oczy?

W większości przypadków kobiety z prawidłowym wzrokiem nie są narażone na drastyczne pogorszenie wzroku w ciąży. W przypadku tych pań, u których stwierdzono pewne problemy w obrębie widzenia przed zajściem w ciążę, zaleca się dokładniejszą obserwację narządu wzroku. Niemniej jednak, w naszej opinii, każda przyszła mama powinna poddać się badaniu okulistycznemu w ciąży. Okulista, oprócz oceny wzroku, omówi także wszystkie najczęściej występujące dolegliwości związane z narządem wzroku w ciąży, ich przyczyny i możliwe sposoby na zmniejszenie ich uciążliwości.

W czasie ciąży następuje zmiana naturalnej gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety. Podwyższony poziom estrogenów przyczynia się do zatrzymywania wody w tkankach bogatych w kolagen, co ma bezpośredni wpływ na stan twardówki, rogówki i soczewki oka przyszłej mamy. Progesteron z kolei może oddziaływać na włókna mięśniowe. Zatrzymanie wody w rogówce może - ale nie musi - spowodować przejściową krótkowzroczność, czy astygmatyzm. Możliwe są także drobne zmiany w polu widzenia, które ustępują samoistnie po porodzie.

Najczęstsze dolegliwości związane z oczami w ciąży

Przyszłe mamy często skarżą się na uczucie suchości oczu, ich zaczerwienienie lub bolesność, a także mroczki przed oczami. Popularnym zjawiskiem jest także występowanie nietolerancji szkieł kontaktowych, związane ze zwiększeniem grubości i krzywizny rogówki oka oraz zmianą składu łez. W przypadku kobiet posiadających wadę wzroku, podczas okresu ciąży może dojść do pogłębienia krótko- lub dalekowzroczności. Okuliści nie zalecają przyszłym mamom zmian dotychczas stosowanych korekcji wzroku z uwagi na to, że zazwyczaj po porodzie wzrok wraca do takiego samego stanu, jaki był przed okresem ciąży.

Krótkowzroczność a ciąża

W przypadku mam z krótkowzrocznością powyżej -8 dioptrii zalecana jest wizyta u okulisty w celu oceny stanu siatkówki oka. Badanie wzroku powinno wykonać się najpóźniej do końca drugiego trymestru ciąży. Odklejająca się siatkówka w ciąży jest wskazaniem do porodu operacyjnego, czyli tzw. cesarskiego cięcia.

Jaskra a ciąża

W okresie ciąży niedozwolone jest stosowanie większości popularnych leków przeciwiskrowych, stąd też kobiety zmagające się z tym schorzeniem również powinny umówić się na wizytę u okulisty - tutaj konieczna będzie modyfikacja leczenia aż do czasu porodu.

Wzrok a nadciśnienie i cukrzyca w ciąży

W przypadku kobiet chorujących na nadciśnienie lub cukrzycę i posiadających wadę wzroku zalecana jest wizyta kontrolna u okulisty co miesiąc. Kobiety z tymi dolegliwościami powinny być pod szczególną opieką w trakcie ciąży. Zmiany hormonalne występujące w organizmie zaburzają stężenie glukozy, a to z kolei negatywnie wpływa na narząd wzroku przyszłej mamy.

Niezwłoczna i jak najszybsza wizyta u okulisty w ciąży jest konieczna w przypadku wystąpienia co najmniej jednej z poniższych dolegliwości:

  • nadwrażliwość na światło,
  • podwójne lub zamazane widzenie,
  • czasowa lub stała utrata widzenia.


Źródło:
  • mjakmama24.pl
  • instytutoka.pl