Ciało rzęskowe a akomodacja

dodano: 2023-10-19
Ciało rzęskowe to struktura anatomiczna w oku otaczająca tęczówkę. Jest jednym z kluczowych elementów układu optycznego oka, odpowiedzialnym za dostosowywanie ostrości widzenia do różnych odległości.
Główne funkcje ciała rzęskowego obejmują:
  1. Akomodacja. Jednym z najważniejszych zadań ciała rzęskowego jest umożliwienie ostrego widzenia na różne odległości. Dzięki zdolności do zmiany kształtu soczewki oka, ciało rzęskowe umożliwia dostosowanie ostrości widzenia poprzez regulację jej grubości. Podczas patrzenia na obiekty znajdujące się blisko, ciało rzęskowe kurczy się, co powoduje, że soczewka staje się grubsza. W przypadku patrzenia na odległe obiekty, ciało rzęskowe rozluźnia się, co sprawia, że soczewka staje się cieńsza.
  2. Produkcja cieczy wodnistej. Ciało rzęskowe bierze udział w procesie produkcji cieczy wodnistej, która jest niezbędna do utrzymania odpowiedniego ciśnienia wewnątrzgałkowego w oku. Ta ciecz wodnista napełnia przednią komorę oka, a następnie jest odprowadzana przez kąt przesączania.
  3. Utrzymywanie struktury oka. Ciało rzęskowe pomaga utrzymać odpowiednią formę gałki ocznej i stabilność jej struktury.
Ciało rzęskowe składa się z mięśni rzęskowych (mięśnie rzęskowe okrężne) i jest bogato unaczynione krwionośnymi naczyniami. Podczas procesu akomodacji, mięśnie rzęskowe kurczą się lub rozluźniają, co umożliwia zmianę kształtu soczewki. To umożliwia nam swobodne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, co jest niezwykle ważne w codziennym życiu.

Zaburzenia w funkcjonowaniu ciała rzęskowego mogą prowadzić do problemów z widzeniem, a zwłaszcza do  trudności z akomodacją, jak ma to miejsce np. w prezbiopii (starczowzroczności).