Bielmo rogówki

dodano: 2023-10-30
Rogówka, to przezroczysta część przedniej powierzchni oka, która jest kluczowa dla ostrego widzenia. Jednak niestety nie zawsze jest bez skazy. Zaburzenia przezierności rogówki, takie jak bielmo rogówki (które jest jednym z najczęstszych), mogą znacząco wpływać na zdolność oka do skupienia światła i widzenia obrazów.
bielmo rogówki

Czym jest bielmo rogówki?

Bielmo rogówki to stan, w którym rogówka staje się nieprzejrzysta lub zmętniała, co z kolei prowadzi do zaburzenia widzenia i problemów ze wzrokiem. Bielmo rogówki może mieć różne przyczyny, w tym:
 1. Blizny rogówki. Blizny mogą powstać w wyniku urazów oka, infekcji rogówki, a także po zabiegach chirurgicznych na rogówce. Blizny zaburzają regularną strukturę rogówki, co prowadzi do jej nieprzejrzystości.
 2. Choroby rogówki. Choroby takie jak jaskra, zapalenie rogówki lub zespół suchego oka mogą prowadzić do zmian w strukturze rogówki i wpływać na jej przezierność.
 3. Dystrofie rogówki. Dystrofie rogówki to schorzenia genetyczne, które wpływają na zdolność rogówki do utrzymania przezierności. Przykładem jest choroba Fuchsa.
 4. Uszkodzenia mechaniczne. Skaleczenia, obtarcia lub inne obrażenia mechaniczne rogówki mogą prowadzić do jej zmętnienia.

Objawy i konsekwencje bielma rogówki

Objawy bielma rogówki mogą obejmować:
 • Rozmycie widzenia.
 • Utrata ostrości widzenia.
 • Widzenie promieniowego halo wokół źródeł światła.
 • Dyskomfort oka.
Jeśli bielmo rogówki nie zostanie leczone, może to prowadzić do utraty wzroku, co sprawia, że jest to stan wymagający pilnej uwagi medycznej.

Diagnoza i leczenie bielma rogówki

Rozpoznanie bielma rogówki opiera się na badaniu okulistycznym, a czasami może wymagać bardziej zaawansowanych badań, takich jak tomografia koherentnej optyki lub mikroskopia konfokalna rogówki. Leczenie bielma rogówki zależy od przyczyny i stopnia zaburzenia. Może obejmować:
 • Leki przeciwzapalne w przypadku infekcji rogówki.
 • Zastosowanie soczewek kontaktowych lub sztucznych rogówek w celu poprawy widzenia.
 • Przeszczep rogówki (keratoplastyka), która polega na chirurgicznym usunięciu nieprzejrzystej rogówki i zastąpieniu jej zdrową od dawcy.
Nieprzejrzysta rogówka stanowi poważne wyzwanie dla zdrowia oka i jakości życia pacjentów. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą pomóc w zachowaniu zdolności do widzenia i zapobieganiu dalszym komplikacjom.

Bielmo rogówki to tylko jedno z wielu zaburzeń przezierności rogówki. Inne schorzenia mogą mieć różne przyczyny i objawy, ale wszystkie wpływają na zdolność rogówki do przepuszczania światła. Warto dbać o zdrowie oczu, regularnie odwiedzać okulistę i podejmować działania profilaktyczne w celu ochrony wzroku.