Aparat ochronny oka - Zielonka Optyk - Twój okulista

dodano: 2022-04-27
Często nasze oczy potrzebują dodatkowej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak promieniowanie słoneczne, wiatr, pyłki czy inne ciała obce. Naturalną barierę ochronną stanowią przystosowane do tego zadania powieki, rzęsy, brwi oraz film łzowy. Możemy nie być świadomi jak znaczącą rolę odgrywają na co dzień.

Powieki

Powieki stanowią bezpośrednią ochronę powierzchni oka przed zanieczyszczeniami takimi jak pyłki, drobnoustroje czy inne ciała obce. W zakresie ich funkcji biologicznych zawiera się też dystrybucja filmu łzowego na powierzchni gałki. Posiadają również gruczoły odpowiedzialne za wydzielanie substancji nawilżających powierzchnię oczu. Nietypowo częste mruganie może świadczyć o pojawieniu się problemu m.in. z prawidłowym nawilżeniem oczu.

Rzęsy

Rzęsy są rodzajem włosów, które rosną na krawędzi powiek. Służą do wychwytywania drobnych pyłków, aby nie dostawały się do oczu. Co więcej, pełnią też funkcję podobną do kocich wąsów - dzięki nim jesteśmy w stanie wykryć obiekty, które znajdują się bardzo blisko oczu. Jeśli dochodzi do takiej sytuacji, odruchowo mrugamy, co ma na celu ochronę oka przed ciałami obcymi.

Brwi

Brwi dla wielu z nas pełnią funkcję estetyczną, część jednak nie jest świadoma jaka jest ich rola biologiczna. Jest to obszar delikatnych włosków umiejscowiony tuż nad oczami. Naukowcy twierdzą, że służą przede wszystkim do zatrzymywania wilgoci, z dala od oczu. Kształt i kierunek ułożenia włosków ułatwia wilgoci (przeważnie pot i deszcz) spływanie wzdłuż boków twarzy. Poza tym, zapobiegają dostawanie się do oczu części drobnych zanieczyszczeń takich jak pyłki czy piasek.

Film łzowy

O filmie łzowym pisaliśmy w osobnym artykule, dotyczącym zespołu oka suchego >>LINK<<. Jest to cienka, swoista, ciekła warstwa, która pokrywa powierzchnię oka (dokładniej mówiąc - spojówki). Pełni dwie istotne funkcje - nawilżającą oraz ochronną. Właściwe zwilżenie zapobiega wyschnięciu, a co za tym idzie podrażnieniom oczu wynikającym z tarcia pomiędzy tkankami. Ponadto, film łzowy stanowi barierę przed wnikaniem drobnoustrojów, skutecznie je niszcząc.


ŹRÓDŁA:
https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P53400246641588681924899&html_tresc_root_id=1151&html_tresc_id=1154&html_klucz=55555&html_klucz_spis=
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/why-do-humans-have-eyebrows-eyelashes

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482304/

https://www.aao.org/eye-health/anatomy/tear-film-3