Nazywana również zespołem leniwego oka, jest najczęstszym powodem powstawania zaburzeń wzroku wśród dzieci. Dochodzi do tego, gdy oczy nie współpracują jak powinny z mózgiem. Oko samo w sobie może wyglądać normalnie, bez oznak patologii, za to informacje jakie docierają do mózgu i odwrotnie nie są jednakowe dla obydwu gałek. W niektórych przypadkach może to dotyczyć obydwu oczu.
Przyczyny
- Zez (więcej na ten temat tutaj >>link<<);
- Wady wzroku - kształt rogówki/gałki nie jest jednakowy w obydwu przypadkach - jedno z oczu może gorzej skupiać światło niż drugie;
- Zaćma - zmętnienie naturalnej soczewki oka.
Diagnoza
Zdiagnozowanie takiego schorzenia jest nieraz trudne. Zwykle jest wykrywane przy rutynowych badaniach kontrolnych.
Leczenie
Leczenie ambliopii polega na wymuszeniu chorego na używaniu oka ze słabszym wzrokiem. Istnieją dwie podstawowe metody:
- Zakładanie opaski na zdrowe oko przez kilka godzin w ciągu dnia, przez kilka tygodni lub miesięcy.
- Używanie specjalnie przygotowanych do tego kropli do oczu, które częściowo rozmazują widziany obraz. Każdego dnia, chory (zwykle dziecko) otrzymuje kroplę roztworu zwanego atropiną do dominującego oka.
Czasem konieczne jest wykorzystanie tradycyjnych metod takich jak dopasowanie i noszenie okularów korekcyjnych lub zabieg chirurgiczny. Należy pamiętać, że wyleczenie zespołu leniwego oka w okresie dziecięcym jest bardzo istotną kwestią. Nieleczone lub leczone nieprawidłowo prowadzi do problemów ze wzrokiem na całe życie.
Źródła:
https://www.aapos.org/glossary/amblyopia
https://medlineplus.gov/amblyopia.html
https://www.aao.org/eye-health/diseases/amblyopia-lazy-eye-treatment